Bohužel se to občas přihodí. Přijdete domů, a okamžitě víte, že něco není v pořádku. Dítě nejen, že nespí, ale naopak pobíhá okolo, všude je nepořádek, a chůva sedí na gauči, jako by se nechumelilo. Co v takovém případě dělat? Prvním krokem by mělo být vždycky dát tomu, kdo vám vašeho miláčka hlídal, šanci celou situaci vysvětlit. Někdy prostě dojde k situacím, které nikdo nemůže předvídat, tím méně nějak ovlivnit. Příklad? Je to poprvé, co je dítě s někým samo, a nenese to dobře. Udělá se špatně jemu nebo hlídajícímu. Nedomluvili jste se na tom, co přesně má být hotové, až se vrátíte.
Nebo je to prostě jenom jeden z těch dní, kdy se i normálně poklidný malý člověk promění ve vyslance pekel, kterého by nepřevychoval ani Jan Amos Komenský. V tom případě nemusí být něco špatně, a i když je to nepříjemné, tak se to prostě stává. Nejlepší je v takovém případě mávnout nad tím rukou a v klidu se rozejít. Pokud v sobě má chůva kousek cti, tak za takový večer ani peníze chtít nebude, pokud ano, je asi nejlepší pro jednou zaplatit, a příště najít někoho jiného.
Co ale dělat v případě, kdy chyba byla zcela jasně na straně toho, kdo měl dítě hlídal, zcela jasně nedostál svým závazkům? Především nedávejte peníze z ruky. Pokud nejste s něčím spokojeni, řekněte to rovnou, ne abyste se potom pokoušeli vymáhat peníze zpětně. Navíc, právě peníze jsou většinou nástrojem, kterému většina těch, co najmete, bude rozumět.
I v situaci, kdy nejste spokojeni, není nutné hned provinilce vyhazovat. Pokud pro vás někdo pracuje delší dobu, a tohle byl jednorázový úlet, tak asi stačí napomenout a připomenout, že místo u vás nemá nikdo zaručené. Pokud jste najali někoho nového, tak je nejlepší dát na názor samotného potomka. Je-li v bytě nepořádek, ale dítě je v zásadě spokojené, dejte paní nebo pánovi na hlídání ještě šanci. Naopak pokud nejste s výkonem spokojeni ani vy, ani váš miláček, tak je asi nejlepší najít někoho nového. Kromě sebe ušetříte zklamání i komukoli dalšímu, pro koho by špatná chůva pracovala.