Medicína a modernizace jdou spolu nerozdělitelně ruku v ruce. Není tomu dávno, co nám byly představeny první 3D tiskárny, jejichž tisk trval nekonečně dlouhou dobu a výsledkem byl ještě k tomu nedokonalý výrobek. Přihlíželi jsme jejich vylepšování a také tomu, jak začínají přetvářet nemožné věci v ty možné. Začaly vyrábět jídlo, a zkouší se stavba domů a mostů právě s jejich pomocí.
Nedávno se vědcům z univerzity v Tel Avivu podařilo další uskutečnění nemožného. Vyrobili totiž prototyp lidského srdce! K tomu již v minulosti sice došlo, tento objev je ale jedinečný v tom, že jako „inkoust” byla použita tuková tkáň pacienta, kterou vědci přetvořili na kmenové buňky. Nám, kteří nejsme v medicíně úplně zběhlí to moc neřekne. Na vysvětlenou je tak nutní uvést, že srdce, díky této skutečnosti, obsahuje buňky, cévy, i srdeční komory. Je dokonce schopné stahů, ale není ještě tak dokonalé, aby dokázalo rozvádět a pumpovat krev do celého těla. Jeho výroba trvala okolo tří hodin. Takto krátký časový interval má na svědomí velikost prototypu, jež by se dala přirovnat k třešni nebo, kdybychom se chtěli držet oboru, velikosti králičího srdce.
Tento objev představuje velice důležitou pomoc pro pacienty s kardiovaskulárním onemocněním čekajícím na transplantaci srdce, u níž je velice problematické nalezení vhodného dárce. Dalo by se ale říct, že tato část transplantace je procházkou růžovým sadem. Tou komplikovanější věci je jeho přijetí tělem pacienta, které bývá většinou neúspěšné. Kdyby se tak vědcům povedlo vytvořit správně fungující a dokonalé srdce v lidské velikosti, tomuto problému by se dalo předcházet, jelikož by se srdce vyrábělo přímo z tkáně pacienta, a tak by se nevyskytovaly problémy s jeho nepřijetím. Zkrátila by se také doba, kterou musí pacient přečkat, než se nalezne vhodný dárce.
Otázkou zůstává, jak dlouho by trvala výroba srdce na míru přímo pro pacienta, protože by se okamžitě zvýšila poptávka.
Tento průlom tak otevřel dveře velkému množství využití a představuje obrovský pokrok nejen v oblasti medicíny, ale rovnou pro celou naší společnost. Nezbývá nám tedy nic jiného než vědcům držet palce, ať jim jejich mozky pracují na plné obrátky a uchopí tuto šanci, jak se říká za pačesy.