O syndromu vyhoření většinou mluvíme v souvislosti s náročným povoláním, při kterém se pracuje především s lidmi. Avšak syndrom vyhoření se může bohužel týkat i maminek na mateřské dovolené. Vyhoření je nebezpečné především pro matku, která je velice unavená, vyčerpaná a život s malým dítětem je velice stereotypní. Každý den je vlastně život úplně stejný jako ten předešlý. Jak to zvládnout a nevyhořet?
Tak především si snažte udělat kdykoli radost. Místo toho, aby žena běhala po domě a uklízela všechno, co s dítkem nestihla, musí myslet trochu na sebe. Není lepší si vychutnat chvíli klidu a dát si třeba kávu v klidu? Prostě si udělejte aspoň jednou za den pohodu a odpočiňte si.
Snažte se rozbít stereotyp všedního dne. Vypravte se třeba na výlet s kamarádkou a s dětmi, přihlaste se na kroužek pro batolata nebo na kojenecké plavání. Poznáte tak spoustu nových kamarádek, které si s vámi rády popovídají nejen o dětech a na chvíli se dostanete z domu. Spousta dětí je navíc i v kolektivu vrstevníků mnohem hodnější, než doma pouze s mámou. Využijte toho, že je nabídka aktivit pro maminky s maličkými dětmi hodně široká a že nemusíte sedět doma.
Pokud se cítíte doma špatně, nebojte se promluvit si o tom s mužem a najít společný kompromis. Máte několik možností jak to vyřešit. Buď se můžete vyměnit s mužem na rodičovské dovolené, nebo se vrátit dříve do práce. Nemusíte nastoupit hned na plný úvazek, velice oblíbené jsou momentálně i brigády určené přímo matkám na rodičovské dovolené. Dítě můžete dát do jeslí třeba jen na jeden den týdně a v práci si odpočinout od běžných povinností. Zkuste zapojit i babičky, které vám určitě rády pomohou a dítě pohlídají.
Pokud na sobě cítíte příznaky vyhoření, jste na dítě protivná, nepříjemná, nemáte na nic energii a cítíte se enormně vyčerpaná, vyhledejte odbornou pomoc. Mnohdy stačí jedno sezení s psychologem, který vám pomůže najít smysl ve svém dosavadním životě, nebo vám pomůže situaci řešit.