Každý bazén na zahradě, pokud to zrovna není velká nádrž s vysázenými vodními rostlinami a planktonem, kde funguje samočisticí schopnost, by měl být udržován v provozu tak, aby voda v nádrži nebyla zdravotně závadná. Prvním předpokladem je k tomu filtrační zařízení – pohonná jednotka (čerpadlo) a filtrační nádoba.
Filtrování vody v bazénech a vířivkách je dvojího druhu. Buď se jedná o náplň s filtračním pískem, nebo zeolitem, anebo se filtr plní papírovými vložkami, tzv. kartušemi. Kartuše jsou podobné filtračním vložkám v některých kávovarech, je to speciální propustný jednovrstvý papír, který spolehlivě zachytí i ty velmi jemné nečistoty. Nespornou výhodou kartušových filtrací je nízká cena papírových vložek, ovšem ne vždy se papír vyplácí, a někdy je vhodnější jít cestou křemičitého písku.
Kdy se kartuše vyplatí
Kartuše do filtrace Chlorito, tedy papírové vložky do filtrační nádoby filtrují spolehlivě nečistoty zejména u malých objemů nádrží. Jsou tedy vhodné například pro vířivky nebo malé zahradní bazénky, dětská brouzdaliště a bazény určené pro maminky s malými dětmi. Jde o to, že pokud by byl bazén příliš velký a byl velmi vytížený, papírová vložka by samozřejmě vodu filtrovala, ale museli bychom jí měnit třeba každou hodinu.
Četnost využívání bazénu je tedy dalším předpokladem pro to, kdy se rozhodovat, jakou filtraci vlastně budeme používat. O nasazování kartušových filtrací byste se měli rozhodovat na základě jasných faktů a pokud možno své rozhodnutí konzultovat s odborníkem, který na základě svých zkušeností dovede posoudit, zda je lepší kartuše, nebo filtrace písková. Nesmí tu hrát roli komerce a snaha za každou cenu nabídnout zákazníkům dražší řešení, proto se také obracejte na obchodníka seriózního, s dobrými referencemi, prověřeného zákazníky, nikoli pouze obchodním obratem a velikostí marže či různými slevami.