Spousta lidí v létě vyhledává odpočinek formou rekreačních sportovních aktivit. Česká republika díkybohu nabízí dostatek řek, které se vodákům nabízejí. Hodně lidí s sebou bere i psy, kteří mají vesměs vodu rádi, osvěží se, vyblbnou a cestou sledují vše, co se kolem děje, jak na břehu, tak na hladině.
Vodáci jezdí nejvíce na:
– raftech
– otevřených lodích
– kajacích
Plastové lodě
Z těch plastových lodí to bývají tzv. otevřené lodě, které jsou úzké, vratké, snadno ovladatelné – až moc, tak pozor, mají menší ponor a mohou v nich sedět 3 osoby.
Velice oblíbené jsou také kratší nebo delší lodě, kajaky, které jsou určené pro 1-2 osoby, dle typu kajaku.
Gumové lodě
Bývají většinou klasického tvaru lodičky, stejně jako plastové lodě, ale jsou nafukovací, lépe se přepravují a jsou lehčí. Jsou určené pro 2-3 osoby. Nesmíte ale zapomenout na žabku = pumpa na nafoukání vzduchu do lodi.
Dalším typem jsou rafty, které jsou také nafukovací, mají stejné vlastnosti, akorát jsou podstatně širší, delší a určeny pro 4-7 osob. Na vodě jsou podstatně stabilnější než plastové lodě.
Posádka lodí
Vepředu vždy sedí háček = osoba, která „čte vodu“, tzn. sleduje, co je těsně pod hladinou, upozorňuje na možné kameny, klády, padlé stromy a jakékoliv jiné překážky, které mohou při najetí lodi způsobit její převrhnutí.
Uprostřed sedí porcelán = osoba, ve většině případů děti, ženy nebo pejsci. Prostě nejcitlivější článek posádky, který se „jen“ veze. Nemá pádlo, jen sedí a kouká kolem.
Úplně vzadu celé posádce velí kormidelník, který určuje směr plavby. Na vodě vždy platí – poslouchat kormidelníka. On zná vodu nejlépe, ví, co v dané chvíli udělat, jak správně zareagovat, na kterou stranu více přidat nebo dát kontra = brzdit plutí lodi vpřed tím, že háček pádluje od lodi, ne k lodi, jak je to mu v běžném pádlování směrem vpřed.
Na co si dát na vodě pozor:
– při nastupování a vystupování do/z lodi buďte opatrní, aby Vám neuklouzla noha a nedošlo ke zranění
– nekonzumujte alkohol, který může být příčinou vypadnutí z lodi a utopení se
– dostatečně si zajistěte své věci, vše dejte do nepromokavého pytle nebo sudu a přivažte dovnitř k lodi (v případě cvaknutí se = převrhnutí lodi, nic Vám neuplave)
– v případě deště nebo chladnějšího počasí mějte dostatek suchého náhradního oblečení na převlečení
– nezapomeňte s sebou vzít lano na přetáhnutí lodi po vodě v případě nemožnosti sjet jez, když Vy půjdete po břehu
Jak se na vodě chovat:
– slušně, nehulákat, nebýt sprostý
– neodhazovat do vody odpadky
– nekonzumovat alkohol
– nenajíždět a nenarážet do jiných lodí
– při sjíždění jezu dát přednost dříve doplutým lodím
– v případě nouze vždy pomoci jiným vodákům
Dělejte si hodně fotografií, ať máte krásné vzpomínky, romantiky totiž bude hodně, ale buďte opatrní, abyste neutopili telefon.